Jasne strony słońca!

Wszyscy uwielbiamy słońce! Nastraja optymistycznie i sprawia, że cały świat wydaje się piękniejszy. Niestety, ma też ciemne strony – przyspiesza starzenie skóry, przesusza ją, zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka. Jak korzystać z niego bezpiecznie? Jak zapewnić skórze ładną, zdrową opaleniznę muśniętą słońcem bez ryzyka oparzenia?

 

Jak się opalić i nie narażać skóry?

To pytanie z gatunku „Jak zjeść ciastko i mieć ciastko?”. Czy można w bezpieczny sposób zapewnić skórze opaleniznę i to taką, która będzie ładna i promienna? Pamiętaj bowiem, że „spalona” skóra zdecydowanie jest de mode. Jeśli się opalać, to tak, aby jej nie szkodzić i nie pogarszać jej wyglądu. Opalenizna jest wynikiem reakcji obronnej skóry na działanie słońca poprzez wzmożoną produkcję barwnika (melaniny), który stanowi naturalną ochronę przed promieniami UV. Pamiętaj jednak, że złotą opaleniznę można uzyskać niekoniecznie wystawiając ciało na słoneczną ekspozycję – na rynku są dostępne specjalne kosmetyki ochronne z dodatkiem substancji przyspieszających opalanie oraz – jeszcze bardziej skuteczne – suplementy mające takie działanie. Absolutnym hitem tego lata będzie nasz Kompleks Sun Active!

 

Jak działa Kompleks Sun Active?

To kompleks naturalnych karotenoidów, który nie tylko przyspiesza i intensyfikuje opaleniznę, ale też wzmacnia naturalną ochronę skóry przed działaniem słońca. Zawiera:

 • Naturalne karotenoidy z kurkumy, moreli i marchewki – przyspieszające pojawienie się złotej, ładnej opalenizny.
 • Glukonian miedzi – wspomaga optymalną pigmentację skóry.
 • Astaksantyna i beta-karoten, prekursor witaminy A – aktywują i przedłużają opaleniznę dla zachowania dłuższego efektu „muśnięcia słońcem”.
 • Ekstrakt kurkumy i mikrokapsulowany likopen pomidorowy – mają właściwości przeciwzapalne.
 • Selen, miedź i witamina B2 – pomagają chronić skórę przed stresem oksydacyjnym.
 • Wyciągi z liści czarnej porzeczki i granatu – są bogate w kwas elagowy o silnym działaniu przeciwutleniającym.

Testy satysfakcji, które przeprowadziliśmy na grupie 21 osób (stosujących Kompleks Sun Active przez miesiąc) potwierdziły, że preparat ten aktywuje opaleniznę (86%), pozwala uzyskać optymalną opaleniznę (86%), odżywia i chroni skórę (76%), a także – co ciekawe – pozwala uzyskać opaloną skórę nawet bez ekspozycji na słońce (71%).

Co warto podkreślić, nasz kompleks aktywuje naturalną opaleniznę, nie musisz się więc obawiać pomarańczowego odcienia skóry, jaki dają np. niektóre samoopalacze.

 

sun active complex
 

Promienie UV a skóra

Uważa, że się promienie UV są aż w 80% odpowiedzialne za starzenie się skóry. Może tego nie odczuwasz, gdy jesteś młoda i opalenizna kojarzy ci się wyłącznie z sexy lookiem i zdrowym wyglądem ciała. Ale gdy będziesz następnym razem na plaży, popatrz na zatwardziałe wielbicielki słońca będące w dojrzałym wieku. Trwale pomarszczona, pobrużdżona twarz, zrogowacenia, przebarwienia, matowy, szary koloryt, widoczna wiotkość skóry. To ich słoneczna „uroda”! Jeśli nie chcesz tak wyglądać w przyszłości, musisz zmienić nawyki korzystania ze słońca, bowiem promienie UV:

 • zaburzają prawidłowe funkcjonowanie bariery ochronnej skóry,
 • wywołują w skórze silny stres oksydacyjny, są katalizatorem wolnych rodników,
 • przyspieszają degradację włókien kolagenu i elastyny,
 • modyfikują DNA komórek skóry,
 • zaburzają ukrwienie skóry,
 • zaburzają pracę melanocytów.

W efekcie skóra staje się szara, matowa, ziemista, przesuszona. Staje się pogrubiona i zrogowaciała, szorstka w dotyku. Łatwiej ulega podrażnieniom, zwiększa się jej wrażliwość na czynniki zewnętrzne. Słońce nasila problemy cery naczynkowej, pajączki, objawy trądziku różowatego. Jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za powstawanie przebarwień – często ciemnych, głębokich i rozległych, które trudno usunąć nawet profesjonalnymi zabiegami. Wskutek degradacji kolagenu i elastyny skóra szybciej się starzeje – pojawiają się na niej zmarszczki, traci jędrność i elastyczność.

 

UVAga na słońce!

 

Za przyspieszone fotostarzenie skóry są głównie odpowiedzialne promienie UVA – szczególnie niebezpieczne dla skóry, ponieważ:

 • nie są zatrzymywane przez chmury, mgłę czy okna, jesteśmy więc na nie narażeni przez cały czas,
 • emitowane w jednakowym natężeniu przez cały rok, niezależnie od pogody,
 • nie wywołują żadnych objawów ostrzegawczych, takich jak rumień – łatwo więc je przedawkować,
 • nie są pochłaniane przez naturalną opaleniznę i docierają do skóry właściwej.

Natomiast promienie UVB to te, które wywołują na skórze rumień i stymulują melanocyty do wydzielania barwnika podczas opalania – dają nam sygnał ostrzegawczy w postaci zaczerwienienia i pieczenia skóry. Wnikają one w naskórek, tylko niewiele do górnej warstwy skóry właściwej. To właśnie one są w dużym stopniu wiązane z nowotworami skóry – wiadomo, że już kilkukrotne poparzenie skóry w dzieciństwie znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka w wieku dorosłym. Mają też korzystne działanie, przyczyniając się do syntezy witaminy D w skórze. Wystarczy krótka, dosłownie 15-minutowa ekspozycja powierzchni wielkości grzbietów dłoni na słońce każdego dnia, aby doszło do wyprodukowania odpowiedniej dawki tej witaminy w organizmie. Jej niedobory – powszechne też w krajach wysoko nasłonecznionych – wynikają bardziej ze stylu życia („biurowego”).

  

O czym jeszcze pamiętać wystawiając skórę na słońce?

Mimo że kompleks karotenoidów „opala” skórę i zwiększa jej ochronę przed słońcem – nie zastąpi kremów z filtrami. Dlatego pamiętaj o podstawowych zasadach ich stosowania. 

Jesteś gotowa na aktywne korzystanie ze słońca? 😊

 

Podziel się swoją opinią

Dziękujemy za zainteresowanie i podzielenie się opinią