Sposób na maskne i niedoskonałości skóry od środka!

Maskne przyszło do nas wraz z pandemią koronawirusa. Maseczki ochronne potrafią zostawiać na twarzy ślad – i nawet osoby, które nie miały do tej pory problemów ze skórą, obserwują wysyp krostek i zaskórników na obszarze zasłanianym maseczką, czyli wokół ust, na brodzie, na dolnej części policzków. Maseczka sprzyja też zapaleniu okołoustnemu, mechanicznym podrażnieniom skóry, a także alergiom kontaktowym.

 

Skąd się bierze „maskne” (mascne) – czyli trądzik (acne) od maseczki? 

To kombinacja działania trzech czynników:

  • braku higieny (czy na pewno wymieniasz po każdym użyciu maseczkę jednorazową, a tę designerską z materiału pierzesz i prasujesz?)
  • braku „oddychania” – wskutek ograniczonego dostępu świeżego powietrza i wilgoci powstającej podczas oddychania, pod maseczką powstaje dosłownie „sauna”, a więc „mikroklimat” idealny dla rozwoju bakterii i wzmożonej produkcji łoju i potu, 
  • mechaniczne podrażnianie skóry przez maseczkę, a nawet alergia kontaktowa np. na środek dezynfekujący, w jakim ją pierzesz.

Gdy do tego wszystkiego jeszcze się mocno malujesz i nakładasz kryjący podkład, który dosłownie „poci się” pod maseczką, kłopoty ze skórą gwarantowane. Dochodzi do zablokowania ujść gruczołów łojowych masą łojowo-rogową – w ten sposób powstają zaskórniki – zarówno otwarte (charakterystyczne czarne kropki – ich kolor jest efektem utleniania keratyny w martwych komórkach naskórka), jak i zamknięte (ujścia gruczołów łojowych są niewidoczne, masa łojowa jest wyczuwalna jako nierówność skóry, czasami widoczna jako biała prześwitująca kropka). Skóra wygląda na szarą, zanieczyszczoną, zaczyna mocniej się przetłuszczać. Stąd już krótka droga do powstania krost trądzikowych i zmian zapalnych, dodatkowo noszenie maseczki może powodować jej zaczerwienienie i podrażnienie – też często na obszarze „odwzorowującym” kształt maseczki.

Jak zapobiegać objawom maskne? 

Oczywiście, podstawą będzie odpowiednia pielęgnacja, a więc przede wszystkim utrzymywanie skóry twarzy w maksymalnej czystości, oczyszczanie jej zaraz po zdjęciu maseczki, niedotykanie brudnymi dłońmi, nawilżanie, wzmacnianie jej bariery hydrolipidowej itp. Skórę pod maseczką należy traktować jako bardzo wymagającą, nadreaktywną i wrażliwą. Do tego dochodzi „instrukcja obsługi” maseczki – nie ma maseczek dwudniowych, trzydniowych i więcej:-) Są tylko jednorazowe – bo tak należy też traktować maski ochronne wielokrotnego użycia, piorąc je, a przynajmniej prasując każdego dnia (są też specjalne spreje dezynfekujące do masek, ale uważaj, bo ich składniki, w tym alkohol, mogą podrażniać skórę). Unikaj też mocnego makijażu – lepiej nałożyć lekki krem BB bądź puder mineralny. Ciężkie, kryjące podkłady nawet bez przykrywania maseczką mogą zatykać pory i są uważane za jedną z głównych przyczyn powstawania trądziku zaskórnikowego i trądziku wieku dorosłego. 

 

Skin Detox i Clear Skin Complex – oczyszczanie od środka

D-LAB wspiera pielęgnację skóry od środka – także w trudnym okresie pandemii, a także walkę z trądzikiem i łojotokiem. Polecamy dwa wyjątkowe produkty:

 

Clear Skin Complex – dzięki dużej zawartości krzemionki nie tylko oczyszcza skórę, ale też reguluje wydzielanie sebum, pomaga uzyskać efekt zmatowienia strefy T i poprawę tekstury. Skóra staje się bardziej gładka, jasna, jednolita, oczyszczona. Kiedyś pito w tym celu świeże drożdże i napar z pokrzywy, dziś wystarczy przyjmować w wygodny sposób 2 kapsułki naszych wyjątowych nutrikosmetyków. 

Clear Skin Complex zawiera:

  • Ekstrakt z liści pokrzywy – ma działanie seboregulacyjne, rozjaśnia skórę.
  • Łopian i witamina – wzmacniają odporność skóry.
  • Bambus naturalnie bogaty w krzemionkę – oczyszcza skórę. 
  • Ekstrakt z rozmarynu – hamuje stany zapalne i łojotok, 
  • Mikroenkapsulowany cynk, szczególnie biodostępny – wspomaga procesy gojenia się skóry poprzez stymulowanie odnowy komórkowej.
  • MSM – organiczna siarka wspomaga gojenie skóry, regeneruje. 
  • Algi Phymatolithon calcareum i chlorella – remineralizują skórę i optymalizują jej funkcje.
  • Sole termalne z wody Vichy i wody morskiej Iroise – składniki bogate w minerały i pierwiastki, zwłaszcza cynk i miedź, które mają korzystny wpływ na skórę. 

 

Z kolei Skin Detox to produkt przeznaczony dla wszystkich osób cierpiących z powodu niedoskonałości skóry, zaskórników czy trądzikowych stanów zapalnych, a także tych, których skóra jest  narażona na szkodliwe działanie zanieczyszczeń i toksyn obecnych w smogu (idealny więc na sezon grzewczy i czas jesieni i zimy, bo wtedy ich stężenia w powietrzu są w Polsce najwyższe). Jest to bogaty w antyoksydanty naturalny preparat głęboko oczyszczający skórę, regulujący aktywność hormonalną, działający przeciwzapalnie i kojąco. Zawiera też probiotyki przywracające równowagę mikrobiomu skóry.

skin detoks

W składzie znajdziesz wszystko, czego potrzebuje skóra tłusta, trądzikowa, zanieczyszczona, a także charakterystyczna cera palaczy – do „wewnętrznego oczyszczenia”:

  • Czarna rzodkiewka – oczyszcza skórę z zanieczyszczeń.
  • Mikrokapsułkowany cynk – reguluje produkcję sebum.
  • Ekstrakt z fiołka trójbarwnego – wyrównuje pH skóry tłustej i przyczynia się do długotrwałego oczyszczenia tkanek skóry.
  • Perz – usuwa zanieczyszczenia z organów filtrujących.
  • Sole termalne z wody Vichy – koją i remineralizują.
  • Niepokalanek i witamina B6 – regulują aktywność hormonalną i walkę z trądzikiem.
  • Magnez morski – reguluje pracę układu nerwowego i spowalnia endogenną syntezę kortyzolu, hormonu stresu.
  • Opatentowane probiotyki – regulują mikrobiom, którego zaburzenia są jedną z przyczyn powstawania stanów zapalnych skóry,
  • Witamina C – chroni skórę przed stresem oksydacyjnym, ma działanie przeciwzapalne, stymuluje też produkcję kolagenu w skórze i nadaje jej promienny wygląd.
  • Kurkuma i selen – dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym chronią skórę przed wolnymi rodnikami, odpowiedzialnymi za starzenie się komórek.

Polecamy! 

Podziel się swoją opinią

Dziękujemy za zainteresowanie i podzielenie się opinią